O CENTRU TĚHULKA

Jmenuji se Veronika Nováková a Centrum Těhulka funguje od listopadu r. 2011. Po dokončení studií na VŠ jsem jako většina mladých porodních asistentek chtěla ihned na porodní sál, pomáhat dětem na svět. Na tuto práci, v nemocnici Šternberk, velice ráda vzpomínám. Poté jsem postupně porodila své první děťátko, syna Marečka, pro mě naprosto krásným porodem. Za 2 roky a 3 měsíce se mi narodila dcerka Klárinka, akutním císařským řezem. Během celé mateřské dovolené jsem pracovala s ženami v rámci přípravy k porodu, vedla těhotenské cvičení atd. Během této celé doby a hlavně po svých dvou porodech, které byly velmi odlišné, jsem si uvědomila, že chci mnohem „více“! Nestačí mi ( a ani nechci) ženu doprovodit pouze při porodu, poté se s ní rozloučit a předat ji na oddělení šestinedělí.

Postupně jsem absolvovala několik různých školení zaměřených hlavně na kontaktní rodičovství, nošení  dětí, kojení a pomoci ženám před porodem a po něm.

Velký předěl u mě nastal při mé práci v IVF centru, kde se setkávám s ženami a páry, které mají potíže s otěhotněním, či se jim nedaří dítě donosit. To ve mě ještě více zakořenilo obrovskou touhu těmto ženám pomoci i na alternativní úrovni, např. prací s Rebozem, uvolňovacími technikami pánve a relaxací. Zabývám se zprostředkováním přírodních vložek s fytomembránou, tvořenou bylinkami, které se podílejí na úpravě menstruačního cyklu a zlepšení reprodukčního zdraví. Čím déle pracuji s těhotnými ženami a ženami po porodu, čím více mám zkušeností s porodnickou problematikou a čím více mám životních zkušeností, tím více pociťuji touhu až přímo potřebu zabývat se i alternativnějšími věcmi a postupy, které fungovaly v dřívějších dobách a někde ještě stále fungují dodnes. Jsou to např. aromaterapie, využití bylinek, šátkování, podvazování bříška před porodem i po něm atd. Stále ovšem vím, kde mám hranice, za které opravdu nikdy nechci jít. V první řadě díky své zkušenosti s porodem akutním císařským řezem a také díky své práci porodní asistentky na porodním sále.

V rámci svého Centra Těhulka taktéž nabízím půjčovnu pomůcek pro přípravu k porodu, nošení dětí, kojení či péči o dítě.

Centrum Vám nabízí speciální cvičení pro těhotné ženy,předporodní kurzy, jednorázovou přípravu k porodu, laktační poradenství, kurzy nošení dětí, cvičení s kočárkem, individuální poradenství v různých oblastech, výuku podvazů bříška v těhotenství i zavinování bříška pomocí Reboza, tejpování v těhu i po porodu a jiné. Snažím se připravit Vás na to nejkrásnější, ale také náročné období- těhotenství, porod a v neposlední řadě mateřství a „tatínkovství“ :-). Razím heslo “ Kdo je připraven není překvapen!“

Bydlím ve městě Šternberk, jsem vdaná a mám syna Marečka (r. 2013) a dceru Klárku (2015). V současné době pracuji v IVF Clinic Olomouc na úvazek 0,8.

VZDĚLÁNÍ

2002 - 2006

Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Emanuela Pöttinga v Olomouci, obor Všeobecná sestra  zakončeno maturitní zkouškou

2006 - 2007

Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Emanuela Pöttinga v Olomouci, obor Diplomovaná všeobecná sestra

2007 - 2010

Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta zdravotnických věd, studijní program Porodní asistence,studijní obor Porodní asistentka, zakončeno státní závěrečnou zkouškou, titul Bc.)

2012 - 2014

Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, Studijní program Učitelství pro střední školy, studijní obor Učitelství odborných předmětů pro zdravotnické školy, zakončeno státní závěrečnou zkouškou, titul Mgr.)

ABSOLVOVANÉ KURZY A SEMINÁŘE

2011

Masáže těhotných žen, Brno

2011

Baby masáže, Brno

2016

Poradkyně pro nošení dětí, Anna Pohořálková, V bavlnce, certif. kurz, Ostrava

2016

Lektorka Cvičení a tančení s dětmi v šátku či nosítku Dance4mom, certif. kurz, Praha

2017

Lektorka Strolleringu (Cvičení s kočárkem), certif. kurz, Praha 

2017

Lektorka FitMami Baby – Cvičení s kojenci a batolaty, certif. kurz, Praha

2018

Vázací techniky pro těhotné podle FTZB, Nela Studýnková – Tacca, Brno

2019

Technika Rebozo -certifik.kurz, Michaela Kalusová, Olomouc

2019

Taping v praxi porodní asistentky-období těhotenství, E. Smrkovsky/Unie porodních asistentek, Praha

2019

Taping v praxi porodní asistentky -období po porodu, E. Smrkovsky/Unie porodních asistentek, Praha

2020

„Laskavá poporodní péče“, Anna Kohutová, Olomouc

2020

„Holistická péče o jizvu“, Anna Kohutová, Olomouc