Ženská bylinná napářka a podpora otěhotnění

 Ženská bylinná napářka je procedura, která poskytuje holistickou péči o ženské zdraví. Díky působení teplých bylinných výparů dochází k prohřátí ženských pohlavních orgánů, lepší krevní cirkulaci v oblasti malé pánve a k absorpci účinných látek z bylin krevním oběhem. Kromě těchto blahodárných účinků na tělo umožňuje hlubokou relaxaci ženy, která přispívá k její pohodě a podpoře duševního zdraví.Vaginální bylinná napářka má své kořeny v mnoha státech, jako např. Asii a Indonésii, kde je dodnes využívána jako terapeutická metoda, užívaná i v některých nemocnicích.Lze ji považovat za dávné dědictví z dob Aztéků a Mayův Americe, Starobylého Egypta, ale také třeba Říma v Evropě.
V napářce se spojují účinky hydroterapie, aromaterapie a dále fytoterapie a termoterapie. Velmi dobře se dá kombinovat např. s Priessnitzovou vodoléčbou, která vychází ze střídavých koupelí v teplé a studené voděPára v kombinaci s bylinami a dobře zvoleným typem procedury dokáže rozproudit tok krve, lymfy, vnitřně prohřát a tělesné teplo uchovat.

Ve své praxi využívám ženskou bylinnou napářku v těchto případech:
1) ženy s problémy s otěhotněním (v rámci své práce na IVF Clinic Olomouc)-podpora otěhotnění, podpora a příprava děložní sliznice na uhnízdění embrya po KETU- kryoembryotransferu, příprava poševního sekretu na přijetí spermií-intrauterinní inseminace, příprava a „ozdravení“ děložní sliznice při probíhající hormonální stimulace, přípravě na odběr vajíček a poté embryotransfer- přenesení a umístění embrya do dělohy
2) ženy po potratech- regenerace děložní sliznice, zhojení sliznice po instrumentálním vyčištění dělohy-tzv. Revizi, psychologický efekt-účinek bylin
3) těhotné ženy od 38.tt- příprava porodních cest- měkkost hrdla děložního, prostupnost a přirozená indukce (vyvolání porodu) po termínu porodu
4) rodící ženy- využití napářky u porodu, na porodním sále či ještě před odjezdem,při pobytu doma , v I.době porodní
Pro jednotlivé případy je speciálně vyvinuta směs bylinek, která se skládá z 5-10 bylin, které navzájem působí jako čistě přírodní a velmi účinný koktejl.
                                                                                                                     Postup při napařování
Napářka by měla trvat mezi 10-40 min. Nejčastěji se ženy napařují mezi 20-40min (potíže s otěhotněním, předporodní napařování). U porodu, v I. době porodní volíme již napařování jen po chvilkách mezi kontrakcemi nebo po dobu max. 5-10 min, tak jak je ženě příjemné a vydrží nám v sedě na napařovací židličce.
Napařování probíhá nejčastěji na speciální židličce (stoličce), kterou ženám zapůjčuji či si mohou hrnec s bylinkami položit na zem, opřít se horní polovinou těla o pohovku a napařit se v kleku. Speciální vybavení tedy není vůbec nutností.Bylinná směs se uvaří ve 2l vroucí vody. Ve varu by bylinky měly být max. 10 min, poté odstavit a nechat ještě cca 10 min. pod pokličkou luhovat. Zkontrolovat teplotu směsi (vnitřní stranou předloktí) a nachystat příjemné prostředí. Velmi rády se ženy napařují večer, je velmi příjemné zapálit si svíčku, aromalampičku, pustit si příjemnou hudbu. H rnec s bylinnou směsí postavit na prkýnko či mřížku pod stoličku a ihned se posadit a začít s napářkou.U napářky je třeba se zabalit do jedné větší či několika menších dek tak, aby teplo neunikalo bokem. Na nohy si obout teplé ponožky. Pokud se chcete napařovat déle, můžete bylinnou směs přihřát a pokračovat v napařováníPo napářce už by se žena neměla sprchovat (je lepší být osprchovaná před napářkou) a ihned se zabalit do lůžka, do peřin.