CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ ŽENY

Těhotenství je velmi intenzivním obdobím v životě ženy. Organismus nastávající maminky i její psychika jsou vystaveny velké zátěži. Vlivem hormonů dochází v organismu k četným pochodům a změnám, které směřují k vytvoření podmínek pro zdárný vývoj a porod děťátka. Stále více se zvětšující bříško maminky navíc utlačuje její orgány břišní dutiny a omezuje pohyb bránice při dýchání. Těžiště těla se posunuje dopředu, proto je více zatížena páteř, hlavně v bederní oblasti. Tyto i další změny s sebou mnohdy přinášejí různé obtíže. Některé z obtíží lze zmírnit (nebo jim lze dokonce předejít) vhodnou životosprávou, která obnáší i přiměřenou pohybovou aktivitu. Správně prováděné cvičení udržuje organismus maminky v dobré kondici, přináší pocit odreagování a má samozřejmě pozitivní vliv i na děťátko.

Speciální cvičení pro těhotné ženy Vám pomůže udržet se v kondici v době těhotenství, pomáhá předcházet některým, pro toto období typickým, obtížím a současně Vás připravuje na porod, aby proběhl co nejlépe.

Cvičení probíhá v klidném tempu při příjemné hudbě a tak poskytuje mamince prostor odpoutat se od starostí a povinností a věnovat se jen sobě a svému děťátku.

Cvičíme ve skupince s maximální kapacitou 12 maminek, pod vedením porodní asistentky. Cvičení je vhodné od ukončeného prvního trimestru těhotenství (od 13.týdne) a pro těhulky, u kterých těhotenství probíhá zcela fyziologicky. Je vždy vhodné poradit se o vhodnosti cvičení pro Vás se svým gynekologem.

Každá lekce zahrnuje cvičení na velkém míči, na podložce, s overbally, činkami, gumovýni expandery a je zakončena relaxací.

Zacvičit si může přijít každá nastávající maminka, pokud se cítí v pořádku a její těhotenství probíhá bez problémů.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O CVIČENÍ

KDE CVIČÍME?

Janského 24, 779 00 Olomouc, prostory Léčebné rehabilitace Zdraví (suterén budovy)

JAK SE PŘIHLÁSIT?

Pouze přes rezervační formulář

KDY?

Každé pondělí v čase 16:30-17:30

LEKTORKA

Mgr. Veronika Nováková- porodní asistentka​

CENA

100 Kč/1 lekce nebo permanentka 400 Kč/ 5 lekcí

S SEBOU

cvičební oděv, menší ručník,pití, boty-stačí jen pantofle na přejití z šatny do tělocvičny, jinak cvičíme bez bot (doporučuji ale ponožky), minci 5Kč nebo 10 Kč na uzamčení skříňky​

VÍCE O SPECIÁLNÍM CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ ŽENY

Cvičební jednotka trvá 60 minut a zahrnuje, kromě úvodního „rozehřátí“ a závěrečné relaxace cviky, cílené na zachování správného držení těla, strečink zkrácených svalů, uvolnění hrudníku, posílení prsních a mezilopatkových svalů, stabilizaci a uvolnění bederní páteře, pánve a kyčlí, prevenci plochonoží, předcházení otokům a křečových žil dolních končetin a vzniku syndromu karpálního tunelu. Nedílnou součástí je posilování pánevního dna. Při celém cvičení je kladen důraz na správné dýchání, které maminky využijí i při porodu.

Cvičení je určeno pro zdravé maminky bez zdravotních omezení, s fyziologicky probíhajícím těhotenstvím. O tom, zda je pro Vás cvičení vhodné, se vždy poraďte se svým lékařem (gynekologem).

Cvičení se nedoporučuje zejména při těchto stavech:

rizikové těhotenství; pokud trpíte závažným onemocněním (např. vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, plic, ledvin, jater, poruchy funkce štítné žlázy nebo příštitných tělísek, nadledvin, hypofýzy, hematologická onemocnění – např. anémie…); pokud se u Vás během těhotenství objeví otoky, vysoký krevní tlak, neobvyklé bolesti hlavy; pokud se u vás objeví křeče, špinění, krvácení; při patologii placenty nebo děložního hrdla; pokud víte o vrozené vývojové vadě miminka; konzultujte, zda je cvičení vhodné, pokud máte léčenou sterilitu, při vícečetném těhotenství, pokud jste prodělala potraty či předčasné porody

Necvičte při velké únavě, nemoci, pocitu začínající nemoci, nevolnosti, závratích.

Cvičení přerušte a kontaktujte lékaře, pokud se objeví bolesti v břiše nebo v pánvi, kontrakce, prasknutí plodové vody, krvácení, mdloby, závratě, tíseň na hrudi, dechová tíseň, nadměrně zrychlená tepová frekvence.